Anasayfa > Gebelik > Sağlıklı Gebelik
Sağlıklı Gebelik

Sağlıklı Gebelik

Sağlıklı bir gebelik, ancak annenin isteyerek gebe kalmasıyla mümkündür. Anne adayı gebeliği sırasında bebeğinin yeterince gelişmesi için vücudunda gerekli kaynakların bulunması gerekmektedir.

Sık doğum yapan veya kısa doğum aralıkları ile hamile kalan kadınlarda bu depolar yeterince hazır değildir. Anne adayı, fizyolojik olarak gebeliğe hazır olmazsa karnındaki bebeğin gelişimi yeterli olmaz. Gerektiği zaman annenin bir koruyucu yöntem kullanarak doğum aralıklarını uzatması ve sağlıklı bir gebelik için gebelikler arasında en az iki, üç yıllık aralıkların olması gerekmektedir. Belirtilen aralıkların daha kısa olması anne adayını tüketir ve çabuk yorulmasına neden olur.

Uygun doğum aralıkları ile hamile kalındığı zaman, anne adayının ileride karşılaşabileceği zorluklar büyük oranda ortadan kalkar, kadın üreme organları ile ilgili yakınmalarıda daha az olur.

Doğum aralıklarının uzaması, bebeğin sağlıklı büyümesi bakımından da yararlıdır. Yorgun olmayan anne, bebeği ile daha fazla ilgilenirken, onun bakım ve yetiştirilmesine de daha büyük zaman ayırmış olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*