Anasayfa > Gebelik > Kromozomlar
Kromozomlar

Kromozomlar

Gebelik anlaşılır anlaşılmaz her anne baba, doğacak çocuğunun kız mı erkek mi, sarışın mı, siyah saçlı mı, göz renginin yeşil, mavi yoksa kahverengi mi olacağını, annesinemi babasına mı benzeyeceğini merak eder. Annenin yumurta hücresinin, babanın spremi ile bir bebek meydana getirmek üzere birleştiği anda bütün bu soruların cevabı belirlenmiştir. Annenin yumurta hücresinde ve babanın sprem hücresinde yirmi üç tane küçük, iplik biçiminde, kromozom denilen cisim vardır. Bu kromozomlar kalıtım özelliklerinin tümünden sorumludur.

Zigot denilen döllenmiş yumurtada kırk altı kromozom vardır ki, bunlar anne ve babaya ait kromozomların eşit sayıda karışımıdır. Her ne kadar kırk altı kromozom taşıyan döllenmiş yumurta bir bebek meydana getirmek üzere sayısız hücrelere varacak kadar çoğalacaksa da, her bir hücre, döllenmiş yumurtanın geçmişine sahiptir ve yirmi üç çift olarak düzenlenmiş kırk altı kromozom taşır.

Kırk altı kromozomdan kırk dördü yirmi iki anneden ve yirmi iki babadan bütün kalıtsal, fiziksel yapıyı ve işlevleri, seks kromozomu denilen bir çift ise, döllenmiş yumurtanın kız mı erkek mi olacağını belirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*