Anasayfa > Gebelik > Hatalı Kromozomlar
Hatalı Kromozomlar

Hatalı Kromozomlar

Ne yazık ki bazen döllenmede kromozomlar ve genler kusurlu olur. Doğa bu gibi anormallikler ve aksiliklerin üstesinden gelebilmektir. Ortalama olarak bütün döllenmelerin yarısında kendiliğinden düşük olur.

Dikkatli araştırmalar göstermiştir ki, on düşükten altısında fetusta kırk altı kromozom yerine kırık yedi kromozom bulunması gibi anormal durumlar vardır. Kromozomlar kişiye göre belirlenmişse de böyle durumlarda mevcut olan ekstra kromozom tipi duruma göre değişir.

Diğer bir anormallikte belli bir kromozom olmayışıdır. Genellikle kız bebekte seks kromozomlarından birinin eksik oluşuna rastlanır, iki adet x kromozomu yerine bir adet x kromozomu olur. Dış genital organ tam oluşsa da sonuçta kısırlık görülür.

Bazen kromozom anormalliği olan bebekler kendiliğinden düşmez ve anormal yolla doğar. Ender olarak kromozom anormallikleri çeşitli organlarda şekil bozukluklarına neden olur ve bu bebekler doğumdan kısa bir süre sonra hayatını kaybeder. Diğer kromozom anormallikleri yaşamla bağdaşabilirse de, bebekte kalıcı anormal özellikler görülebilir. En çok rastlanan örnek Down Sendromu denilen Mongolizimdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*