Anasayfa > Gebelik > Hamilelik Boyunca Doğum Öncesi Bakım
Hamilelik Boyunca Doğum Öncesi Bakım

Hamilelik Boyunca Doğum Öncesi Bakım

Hamilelik, en az iki canlının yani anne ile bebeğinin yaşamını ilgilendiren bir dönemdir. Bu dönemde her ikisinin de sağlığının en iyi koşullarda korunması gerekmektedir. Bu nedenle doğum öncesi bakım, gerek anne gerekse bebek için son derece önemlidir. Doğum öncesinde hamile kadının düzenli olarak bir kadın doğum uzmanının bakımına girmesi yararlıdır. Böylece hamilelik bütün yönleri ile yakından izlenmiş olur. İlk yedi ayda normal bir gelişme olmadıkça, kadının ayda bir doktoruna gitmesi tavsiye edilir. 7. aydan son aya kadar da, on beş günde bir doktoruna gözükmesi doğru bir davranış olur. Son ayda haftada bir kez doktora başvurmak gerekir.

Hamilelik esnasında beslenme rejimide çok önemlidir. Bu dönemde annenin bazı besin maddelerine, vitaminlere ve madenlere olan gereksinimleri artar. Ancak bazı kadınlar, taşıdıkları bebeğin iyi gelişmesi için çok yemeleri gerektiğini düşünürler ve aşırı bir beslenmeye girerler. Bunun sonucu olarak aşırı kilo alırlar, şişmanlarlar. Şişmanlık ise hamileliği ve doğumu güçleştirir. Kadının hamilelik sonuna kadar 11 kilo alması normaldir. Bunun 1 kilosunu ilk 3 ayda, 5 kilosunuda iki ve üçüncğ ayda alması gerekir.

Hamilelik esnasında anne adayı istediği besinden istediği miktarda alabilir. Ancak aşırıya kaçmamayıda unutmamalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde gerekli besin maddeleri, vitamin ve madenlerin miktarı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Hamilelik döneminde annenin artan demir gereksinimi yalnız besinlerle karşılanamadığından, anneye günde 30-60 mg. demir sağlayan ilaçların verilmesi gerekir.

Hamilelik döneminde kadının az hareket etmesi gibi bir kural yoktur. Yorucu ve şiddetli olmaması şartıyla, günlük alışılmış hareketler yapılabilir. Hamilelik döneminde yapılacak uygun beden hareketleri, hamileliği ve doğumu kolaylaştırır. Hamilelik normal seyrediyorsa yolculuğa çıkmak engel değildir. Hamile kadın, bu yolculuk sırasında rahat elbiseler giymelidir.

Hamilelik döneminde zaman zaman meme başlarına yumuşatıcı kremlerin sürülüp masaj yapılmasında büyük yarar vardır.

Sigara alışkanlığından vazgeçilmelidir. Hamilelik döneminde sigara içen kadınların düşük kilolu çocuk doğurdukları saptanmıştır. Ölü doğumlara daha sık rastlanır. Bu gibi annelerin çocuklarında okuma ve matematik yeteneklerinin geciktiği ileri sürülmüştür.

Hamilelik sırasında hiçbir ilacın ve vitaminin doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*