Anasayfa > Gebelik > Gebelikde Son Üç Aylık Dönemde Kontrol
Gebelikde Son Üç Aylık Dönemde Kontrol

Gebelikde Son Üç Aylık Dönemde Kontrol

Gebeliğin son aylarında bazı ağır komplikasyonlar mutlaka araştırılmalıdır. Ağır bir hipotofi varsa ve devam ediyorsa, daha iyi yaşama koşulları sağlamak üzere çocuğun sezaryenle alınması gerekir.

Yüksek tansiyon, albüminüri ve ödemler ile birlikte bulunan gebelik zehirlenmesi kürtaj gerektirebilir. Çünkü gebeliğin gidişi hem anne hemde dölüt için kötü olabilir.

Zarların erken yırtılmasıda steril amniyos boşluğunu döl yoluyla temasa getirdiği andan itibaren dölüt için büyük bir enfeksiyon tehlikesi meydana getirebilir. En ufak bir enfeksiyon şüphesi varsa doğumun başlatılmasına karar verilmelidir.

Plasentanın dölyatağı boynu üzerinde aşağı konumda, sıkışmış halde bulunmasu ağır kanamalara neden olabilir, bu yüzden çoğu kez sezeryan ameliyatını gerektirir.

Bununla birlikte, gebeliğin son döneminin izlenmesindeki başlıca amaç, doğumu planlamak ve hazırlamaktır. Kadın omurgada kemik kanalı ile sert zar arasındaki boşluğa bir ilaç şırınga edilerek vücudun alt kısmının anestezisini isterse, pıhtılaşma noksanlığı yüzünden tehlikeli kanama riskini ortadan kaldırmak için tam bir kan muayenesi yapılmalıdır.

Bebeğin annenin leğen kemiğinden geçmesini kolaylaştırmak için gebeliğin sekizinci ayından itibaren önlem alınacaktır. Mesela, bebeğin makattan geliş durumunda bulunduğu anlaşılınca, başı leğen kemiği hizasına getirmek için dışarıdan manevralarla bir döndürme girişimi gerekli olabilir. Başarısızlık halinde, leğen kemiğinin çeşitli yönlerde radyoskopi ile alınan çapları ölçülerek sezeryan gerekip gerekmediği belirlenecektir.

Erken ultrasonografi sayesinde gebeliğin sonu, yani doğum zamanı, önceden birkaç gün farkla tam olarak anlaşılabilir. Sınır tarihten önce başlamayan her doğum yapay olarak başlatılmalıdır. Çünkü dölüt sonrasında daha dayanıksız olacaktır.

Peridüral anestezi ile birlikte uygulanan yeni doğum yöntemleri, günümüzde doğumu hem kadın için, hemde kadın doğum doktoru için uygun bir zamanda başlatmayı programlama imkanı sağlamaktadır. Bu taktirde saha sık yapılan muayeneler doktora döl yatağı boynunun olgunluğu hakkında önemli bilgiler sağlayacaktır. Söz konusu bölgenin olgunluğu doğumun başarısı bakımından çok önemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*