Anasayfa > Gebelik > Gebelik Testi
Gebelik Testi

Gebelik Testi

Gebe bir annenin hormonlarında meydana gelen değişiklikler gebeliğin anlaşılması için kolay ve güvenilir bir yöntem sağlar. Son adetin ilk gününden altı hafta sonra yada temastan dört hafta sonra bu hormon, idrarda, laboratuvar yöntemleri ile saptanabilecek miktarda bulunur. Bu test, bir miktar temiz idrarla yapılabilirse de, sabah alınan ilk idrar daha güvenilir bir sonuç verir. Testin yapılması çok basittir, ancak özellikle gebeliğin başlangıcında sonucu okumak oldukça zordur. Bu nedenle test, deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Gebeliğin ilk günlerinde test sonuçlarına pek az güvenilebileceği için bir takım karışıklık ve huzursuzluk doğabilir. Bazen menepoza yaklaşan bir kadında gebelik olmadığı halde test pozitif çıkabilir. Bunun nedeni menepozdaki hormonal değişikliklerin gebeliin başlangıcındakilerine benzemesidir. Gebe olduğu halde testin negatif çıkması ise gebeliğin başında, yani son adetin ilk gününden 6-8 haftaya kadar görülebilir.

EVDE YAPILAN GEBELİK TESTİ
Gebelik testleri birkaç damla idrarla karıştırılacak bir kimyasal madde içerir. Böyle bir test sabah ilk idrarla yapılmalıdır. Renk değişimi gibi çeşitli belirtiler gebe olup olmadığını gösterir. Bu testler, yöntemine uygun yapılırsa oldukça güvenli sonuçlar verir. Yine de bu tür testlerin belli bir yanılma payı olduğunu unutmamalıdır, bu nedenle gebeliğin kesin tanısı için doktora başvurulması gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*