Anasayfa > Gebelik > Gebelik İçin En Uygun Zaman
Gebelik İçin En Uygun Zaman

Gebelik İçin En Uygun Zaman

Gebelik İçin En Uygun Zaman : Gebeliğin en uygun ve en doğru zamanı konu ile ilgili bilgilere sahip olarak onu önceden tasarlamaktır. Döllenme en çok yumutalama zamanında cinsel ilişki olursa meydana gelir. Kadının adet kanamaları normal olarak yirmi sekiz günde bir oluyorsa, yumurtalama ondördüncü günde olur.

Adetin ilk günü birinci günü sayılırken, özellikle bir kaç gün öncesinden beri cinsel temasta bulunmamışsa, ondördüncü gündeki temasta kadının gebe kalma şansı en fazla olan zamandır.

Her ne kadar döllenme genellikle yumurtalamanın beklendiği günde olan temasta meydana gelirse de, adet döneminin herhangi bir zamanındaki temas sonucunda da gebe kalınabileceği bilinmelidir. Çünkü yumurtalama her zaman beklenen zamanda olmayabilir.

Hamile kalmak için en uygun zaman

Gebelik tasarım biçimlendirilirken gebe kalmak isteyen anne adayı, gebe kalmak istediği zamandan en az üç ay öncesini ön görmesi gerekir. Çünkü gebe kaldığını bilmediği ilk haftalar bebeğin gelişimini etkileyeceği en kolay dönemdir. Bu nedenle anne adayının sağlığına dikkat etmesi ve sağlıklı beslenmesiyle bebeğin ilk aylardaki gelişimine büyük yardımı olacaktır.

Evli çift ne kadar genç ve sağlıklı ise, arzu ettikleri zaman çocuk sahibi olma şansları o kadar fazladır. Çok yiyip içen, tartıları normal sınırların üstünde olan, sigara kullanan, yorgun ve endişeli çiftlerin çocuk sahibi olmalar güçleşirken, doğacak çocuklarının sağlıklı olmasını da zorlaştırır.

Gebe kalmadan uzunca bir süre önce doğum kontrol haplarını bırakmak en iyisidir. Böylelikle anne adayı, vücudnun doğal adet düzenini geri getirmiş olur.

Anne adayına bebek sahibi olmak için en uygun yaş yirmi ile otuz yaş arasıdır. Doğum aralıklarının en az iki yıl olmasını sağlayarak hem kendinin hemde bebeğinin sağlığını daha iyi korumuş olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*