Anasayfa > Gebelik > Gebelik Döneminde Vücuttaki Değişimler
Gebelik Döneminde Vücuttaki Değişimler

Gebelik Döneminde Vücuttaki Değişimler

Gebelik döneminde sadece rahim değil annenin bütün vücudunda çeşitli değişiklikler oluşur. Hormonların salgılanması başkalaşır ve gebeliğin koruyuculuğu görevini alır. Hormonların göstermiş olduğu etkiye karında yukarıdan aşağıya doğru inen çizgi siyah bir renk alır. Gebelik esnasında yüzde gebelik maskesi isminde bazı lekeler belirir.

Sinir sistemindeki bazı değişmeler sonucu kabızlık, bulantı ve baş dönmesi, baygınlıklar, ciltde kurdeşen ve kırmızı döküntüler ile yüzde renk değişmeleri görülür.

Genellikle gece kadınlarda huy ve ruh değişmeleri, çabuk kızma, duymuş oldukları çeşitli doğum olayları sebebiyle tedirginlik ve karamsarlık gibi önemli belirtiler görülebilir.

Genellikle gebelik döneminde karaciğer büyük bir yük altındadır. Yağların ve proteinlerin yanmasında karaciğer oldukça zorlanır. Bundan ötürü ve özellikle gebeliğin beşinci ayından sonra yağlı besinlerin giderek azaltılması, proteinlerin özenle verilmesi, daha çok şekerli besinlerin tercihi dikkat edilecek hususlar arasındadır.

Gebe kadınların rahimleri, gelişen çocuğa uyarak zamanla büyür. Gebeliğin altmışıncı gününde kaz yumurtası büyüklüğünde olan rahim, 90. gününde bir yumruk, 120. gününde bir çocuk başı, 150. gününde ise bir erkek başı büyüklüğüne ulaşır.

Gebe kadınların kan dolaşımında ve kılcal damarlarında da değişmeler meydana geldiğinden ayaklarda, aşık kemiklerinde şişlikler görülür. Bacaklardaki toplar damarlar genişleyerek mavimsi bir görünüm alır ve bazen de varisler oluşur.

Rahmin üst tarafı doksanıncı günde çatı kemiğinin üstünde belirmeye başlar. Dördüncü ay sonunda göbek ile çatı kemiği ortasında gelen rahim beşinci ayda göbeğin iki yada üç parmak altındaıdır.Yedinci ay sonunda göbeğin iki parmak üzerine çıkan rahim, sekizinci ayda kaburgaların iki parmak altına kadar büyür. Dokuzuncu ayda kaburgalara dayanır. Onuncu ayın başlangıcında da kaburga kemiklerinden iki parmak aşağıya inmesi bebek başının leğen boşluğuna girmesini gösterir.

Gebelik sırasında memeler de büyür ve gerginleşir. Memenin çevresindeki halka genişler, esmerleşir ve meme uçları sivrilir. Meme uçları sıkılırsa kolostrom adı verilen bir salgı çıkar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*