Anasayfa > Gebelik > Gebelik Döneminde Üreme Organlarında Oluşan Değişmeler
Gebelik Döneminde Üreme Organlarında Oluşan Değişmeler

Gebelik Döneminde Üreme Organlarında Oluşan Değişmeler

Gebelik döneminde dölatağı büyür ve salgısı oldukça artarak duvarları genişleyerek, dölyatağının boyun kısmı yumuşayarak daha çok kanlanma gösterir ve beslenmesi artar. İçindeki salgı bezlerinde artma ve büyüme görülürken salgılanan mukus maddesinde artma olur. Dişilik organı yumuşayarak bağ dokusu gevşer ve epitel hücrelerinin içinde depolanmış bulunan glokojen miktarı artış gösterir. Gerektiğinde acil enerji ihtiyacı için kullanılan glikojen, glikozun ve diğer şekerli besinlerin vücuttaki depolanma biçimlerinden biridir. İçerisindeki asit miktarı çoğalan dişilik organının salgısı artar.

Gebelik döneminde yumurtalıklar da büyür. yumurta kanalları uzar ve kaslarında büyümeler meydana gelerek toplar damarların büyüklükleri oldukça büyük boyutlara ulaşır.

Gebelik döneminde memelerde de belirgin değişiklikler olur ve memeler büyür ve gebeliğin başlangıç döneminde memelerdeki ileri derecedeki duyarlılığın nedeni budur. Memeler sertleşir ve meme uçları büyür, daha koyu bir renk alarak dikleşir ve meme uçlarını çevreleyen halkalar üzerinde bir takım kabarcıklar oluşur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*