Anasayfa > Gebelik > Gebelik Döneminde Sırt ve Bel Ağrıları
Gebelik Döneminde Sırt ve Bel Ağrıları

Gebelik Döneminde Sırt ve Bel Ağrıları

Anne adayı sırtının sağlığını korumak istiyorsa, ev işlerini yaparken, ağır eşya kaldırırken olduğu gibi, çeşitli günlük işleri yaparken de vücudunu nasıl kullanıcağını bilmelidir.

Gebelik hormonları sırt kaslarını gerer ve yumuşatır. Bu nedenle anne adayı fazla eğilirse veya ani ve sert hareketler yaparsa, ya da yerden bir şeyi yanlış bir biçimde kaldırırsa belini kolayca incitebilir.
Bu nedenle olabildiğince yere yakın çalışmalı ayakta belini bükmektense işlerini dizlerinin üzerinde oturarak yapmalıdır.

Anne adayı yerden bir şey kaldırırken dizlerini bükmeli ve sırtınıda dik tutmalıdır. Yüksek bir yerden ağır bir şey indirmemeye çalışmamak gerekir zira dengesini kaybedebilir.
Sırt ağrısının önlenmesi için anne adayı sırtını gerip dik tutmalıdır. böylece bebeğin ağırlığı ortalanır ve bu ağırlık kalça, uyluk, karın kasları arasında bölüştürülür. Bu durumda sırt ağrısı önlenirken, karın kasları güçlenir ve doğumdan sonra da eski formuna kavuşmuş olur.

Anne adayı, gebeliğin zon aylarında hiçbir zaman sırtüstü yatmamalıdır. Çünkü bu durum bebeğe giden kan, dolayısıyle oksijeni azaltır ve bebeğin fenalık geçirmesine neden olabilir. Anne adayı gebeliğin sonlarına doğru bir bacağını küçük yastıklarla destekleyerek yatarsa daha rahat etmiş olur.

Anne adayının gebeliği süresince, ağır jimnastik çalışmalarına başlaması doğru değildir. Yalnızca vücudunun alışık olduğu egzersizleri sürdürmelidir. Zira gebelik ve doğum vücudu yoran bir durum olduğu için anne adayı kendini fiziksel olarak da bu durumu hazırlamayı ihmal etmemelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*