Anasayfa > Gebelik > Gebelik Döneminde Sağlıklı Kalmak
Gebelik Döneminde Sağlıklı Kalmak

Gebelik Döneminde Sağlıklı Kalmak

Anne adayı gebeliğin başlangıcında meydana gelecek değişikliklerin bilincinde olup sağduyusunu gebeliğin üç önemli kuralına uygularsa sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilir.

  • Dinlenme, iş ve egzersiz,
  • Yeme, içme ve sigara,
  • Uygun tıbbi bakım.
  • Dinlenme, iş ve egzersiz;

Anne adayına en güvenilir öğüt, kısaca yorulduğu zaman dinlenmek ve yorgun olmadığı zaman düzenli ve basit egzersizler yapmaktır. Bu öğüt basit ve akıllıca görünse de birçokları bunu zor bulurlar ve gebe iken normalde yaptıkları herşeyi yapabileceklerini sanırlar. Genellikle bu gebeliğin 30. haftasına kadar mümkündür. Ama gebeliğin fazladan bir zorlama, bir yük olduğunu ve normal rutini sürdürmeye çalışmanın anne adayını yoracağını anlamak gerekmektedir.

Gebelikte dinlenme süresi hakkında kesin kurallar koymaya imkan yoktur. Çünki bu kişilere göre değişir. Dinlenmenin temeli her gece 8 saatlik uyku olmalıdır. Bundan sonraki süre her insanda ihtiyaçlarına göre değişir. Özellikle gebeliğin sonlarında, öğleden sonra dinlenme çok yararlıdır. Fakat anne adayı hiçbir yorgunluk hissetmiyorsa bu dinlenme zorunlu değildir.

Anne adaylarının normalde yapabilecekleri ya da yapmak isteyecekleri bütün işleri yapamayacaklarını bilmeleri gerekir. Ağır bedensel çalışma zararlı olmayabilir fakat aşırıya kaçmamalıdır. Anne adayı yorulmaya başlayınca işi derhal bırakıp dinlenmelidir. Bir anne adayı için, işini bırakması için gereken en uygun zamanı söylemek mümkün değildir. Bu karar, bir dereceye kadar işin mahiyetiyle ilgilidir. Fakat dahada önemlisi anne adayının duygularıdır. Bazıları doğum gününe kadar neşe içinde çalışırlar, diğerleri ise gebeliğin 7. ve 8. ayından sonra bırakırlar.

Küçük çocukları, bakılması gereken bir evleri ve kocaları olan kadınların gebelik sırasında iş yüklerini azaltmaları zordur. Fakat aşırı yorgunluktan kaçınması kendisi için de, diğer aile bireyleri için de yararlı olacaktır. İştn yorgun düşmüş bir anne adayı kendisini iyi hissedemez, ailesine istediği gibi bakamaz ve gebeliği her bakımdan bir yıkım olur.

Gebelik tüm aileyi ilgilndiren bir olaydır ve ailenin her bireyi günlük işlerde birazcık olsun anne adayına yardımcı olması gerektiğinin bilincinde olmalıdır.

Anne adayı çok fazla iş yapmıyorsa, çok fazla egzersiz yapması da gereksizdir. Gebelikten önce formda olmak yeterli değildir. Gebelik sırasında formunu korumakta aynı şekilde önemlidir. Burada da sağduyu kullanılmalı ve egzersizler hoşa gidecek olanlarla sınırlandırılmalıdır ve yorulana kadar sürdürülmemelidir.

Gebeliğin son dönemlerinde yürüyüş rahatlıkla yapılabilecek tek egzersiz olmalıdır. Bu egzersiz hoşa gidilecek sürece de devam edilmelidir. Bazı gebelik komplikasyonları kişiyi fizik egzersizlerinden alıkoyabilir, fakat normal gebelik bu hareketleri sadece sağduyu sınırları içinde tuttuğu unutulmamalıdır.

Doğru ölçülerde çalışmak, dinlenmek ve eğlenmek yaşamın her döneminde olduğu gibi gebelikte de gereklidir. Bilinçli bir anne adayı gebeliğin vücuduna fazladan bir yük getirdiğini ve zaman zaman günlük yaşamında kendisini bitkin ve yorgun hissetmesine neden olacağını bilir. Bu nedenle de kendisi ve bebeği için herşeyi bırakıp, dinlenmesi ve yatmasını gerektiğini, gebeliğin fiziksel, ruhsal ve duygusal değişiklikleri de içerdiğini kabul ederek sağlıklı kalabilmek için yeterli oranda beslenip egzersiz yapmanında gerekli olduğunu bilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*