Anasayfa > Gebelik > Gebelik Döneminde Giyim
Gebelik Döneminde Giyim

Gebelik Döneminde Giyim

Gebe bir kadının giyeceği elbiseler sade ve rahat olmalıdır. Özellikle karnın büyümesine engel olmayacak şekilde yapılmış olmalı ve bunun için de karnı sıkan dar kemerliş elbiselerden de kaçınılmalıdır.

Gebe kadınlar, hava koşullarını gözönüne almalı, özellikle kış aylarında vücudun hassas olan alt kısımlarını soğuktan korumak için kullanacakları iç çamaşırlarının da bu nitelikte olmasına dikkat etmelidirler.

Kullanıcakları sütyenin, göğüsleri sıkmayacak özellikte olmasına da azami dikkat göstermelidirler. Ayrıca, yuvarlak veya değişik şekildeki sıkı çorap lastiklerinin kan dolaşımını engellediğini, hasta varislerin görülmesine ve ayak burkulmalarına neden olduğunu da unutmamalıdırlar.

Gebe kadınlar, yüksek ökçeli ve dar ayakkabılar giymeleri durumunda, ağırlaşan vücutla gezindiklerinde, düşüp sakatlanabileceklerini ve bebeği düşürmek tehlikesi ile karşılaşabileceklerini gözönüne alarak kendilerini bu tür durumlardan korumalıdırlar.

Eğer gebenin karnı düşükse ve çocuğun taşınmasında zorluk çekiyorsa, doktor önerisi ile gebelik korsesi kullanılabilir. Bağlanan korsenin, karnı aşağıdan yukarıya doğru kaldıracak şekilde bağlanmasına dikkat edilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*