Anasayfa > Gebelik > Gebelik Döneminde Duruş Biçimi
Gebelik Döneminde Duruş Biçimi

Gebelik Döneminde Duruş Biçimi

Gebelik döneminde karındaki büyüme anne adayının normalde alışmadığı bir ağırlık merkezi oluşturur. Anne adayı, vücut hareketlerine dikkat ederek buna uyum sağlamaya çalışır. Ancak, bu hareketlerin fizik kurallarına uygun olmaması halinde, ileriki dönemlerde eklemlerde şiddetli ağrılar olabilir. Gebelik aylarının ilerlemesine bağlı olarak omurganın eğrilikleri büyür. Şişmanlıkta, özellikle karın bölgesindeki ağırlık artışının fazla olduğu durumlarda, vücut ağırlık merkezine göre eğrilikleri azaltma gayretine girişir. Eğer vücudun çocukluktan kalma bir yana eğriliği varsa meydana gelecek ağrılar daha şiddetli olabilir. Özellikle gebelik sırasında meydana gelebilecek ağrılarda doktorun tavsiyelerini dikkatle uygulamak gerekir. Giyilen ayakkabının sorunlaru artırmayacak biçimde rahat olması gerekir. Zaman zaman mümkün olduğu kadar sert bir yer üzerinde sırt üstü yatarak dinlenmekte yarar vardır. Giyeceklerinde özenle seçilmesi etkin yararlar sağlar.

Gebelik dönemleri sırasında anne rahminin büyümesi, rahmin içindeki yavrunun gelişmesini belirleyen ölçütlerle önem taşır.

Gebelik döneminde fetüsde sıkıntılı durum meydana getirecek nedenler aynı zamanda fetişin gelişmesini de olumsuz olarak etkiler. Bu olumsuzlukların belirlenebilmesi ve gerekli önlemlerin alınması mümkün olabileceğinden, doğum öncesi izlenimlerin ihmal edilmemesi gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*