Anasayfa > Gebelik > Gebelik Döneminde Baş Ağrıları
Gebelik Döneminde Baş Ağrıları
Hamilelikde Döneminde Baş Ağrıları

Gebelik Döneminde Baş Ağrıları

Gebelik döneminde baş ağrıları en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Baş ağrısı, alında, şakaklarda, başın çeşitli bölgelerinde olduğu gibi yaygın da olabilir. Baş ağrısı belirince tansiyon muhakkak kontrol edilmelidir. Göz, kan ve idrar muayenelerinin yapılması gerekir. Çünkü, Bai ağrıları bir takım sistemik hastalıkların bir belirtisi olabilir. Anne adayı, baş ağrısını önleyici bir takım ilaçları kendi kendine almamalıdır. Çünkü bu durumda baş ağrılarının ortadan kaldırılması gerçek hastalığın görülmesini önleyebilir. Bu durum ise ileride daha zor şartlarda doktora başvurulmasını gerektirir.

Baş ağrıları sık olarak gebeliğin ilk ve son üç ayında görülür. Oluşan bu baş ağrıları psikolojik sebeplerden dolayı da olabilir. Gözlerdeki bozukluklar ya da dişlerdeki, sinüslerdeki iltihaplar da baş ağrılarının sebepleri arasında gösterilebilir.

Gebelik döneminde oluşan baş ağrılarında gebelikle ilgili hormonal değişiklikler de büyük rol oynar. Bazı endokrin organların değişikliklerinin gebelik döneminde baş ağrılarına sebebiyet verdiğine dair görüşler de vardır.

Gebelik döneminde hormonal bir takım etkilere bağlı olarak baş ağrıları görülebilir. Şiddetli ve tedavi ie geçmeyen baş ağrılarında preek-lampi ve eklampsi denilen önemli bir durumu olmasından kuşkulanılarak hemen hekime başvurulmalıdır. Kan basıncı artınca, böbrekte bir takım bozukluklar, el ve ayakta şişmeler ve şiddetli baş ağrıları, hormonal etkiye bağlı olarak burun damarlarında genişlemeler oluşur. Bu değişiklikleri alerjiye benzetebiliriz. Sinüslerin havalanma deliklerinin tıkanmasına bağlı olarak sinüzit oranında artıl olacağı unutulmamalıdır. Şiddetli baş ağrılarında, anne adayının kendi kendine ilaç kullanmadan gerçek sebebin araştırılması için bir hekime başvurmak en doğru yoldur. Basit ve tedavi gerektirmeyen bir durum olabileceği gibi önemli gebelik sorunlarından biri olan eklampsi ve preeklempsi de olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*