Anasayfa > Gebelik > Gebelik Döneminde Banyo ve Temizlik
Gebelik Döneminde Banyo ve Temizlik

Gebelik Döneminde Banyo ve Temizlik

Cilt, gebelik döneminde her zamankinden fazla bir sızıntı gösterdiğinden, bu dönemde cilt temizliğinde daha titiz davranılması gerekir. Bu durumda banyoların daha sıcak ve çok soğuk olmamasına ve uzun süre banyoda kalınmamasına dikkat edilmelidir. Banyo suyunun ısı derecesi 28-30 derece olmalıdır. Zayıf bünyeli hanımlar banyodan sonra mutlaka yarım veya bir saat kadar dinlenmelidirler.

Özellikle soğuk akarsu ve deniz banyoları deriyi fazla etkilediğinden bu tür banyolarla birlikte sıcak oturak ve ayak banyoları da hamile kadınlar tarafından yapılmamalıdır. Bu tür banyoların yapılması halinde düşük doğum ihtimali oldukça yükselir.

Birkaç kez doğum yapmış kadınların son aylarda banyo suyu içinde oturmaları, mikroplu olabilecek suyun vücuda gireceğine sebebiyet vereceğinden zararlı olduğu göz önüne alınarak bu tür banyolardan kaçınmalıve bedeni silerek temizleme yoluna gidilmelidir.
Ayrıca, gebe kadınların derileri3 ve 4. aylarda güneş ışınlarına karşı hassas olduğundan, güneş banyolarından da sakınılmalıdır. Zira derinin bu hassasiyeti gebeliğin son haftalarında tekrar azalır, güneş ışınları ise, vücudun albümin yakmasına neden olur, bu da bebeğe zarar vermesine yol açar. Dezenfekte ilaçlarla tenasül organın iç kısımlarının yıkanması, la-vaj yapılması gebelikte o kadar gerekli olmadığından ve derine kaçmaların da zararlı olacağı göz önünde bulundurularak bu tür uygulamalardan kaçınılmalıdır.
Cinsel birleşmeden sonra, kadınların çoğunluğu cinsel organlarının ön kısmını yıkamak ihtiyacını duyarlar. Bu sırada iyice artan ıslaklık, kendilerini rahatsız eder. Böyle hallerde sterilize edilmiş bir parça pamuğu, küçük dudakların arasına yerleştirmek yerinde olur.

Ancak vajinanın iç kısımlarını yıkamaktan kesinlikle kaçınmak gerekir. Bu bölgenin yıkanması, normal olarak yararlı basillerin faaliyetini engelleyebileceği gibi, vajina iltihaplanmasına da yol açabilir.
Özellikle adet kanamaları sırasında, kadınlar cinsel organlarının temizliğine daha da dikkat etmelidirler. Aslında gelen kan kokusuzdur. Ancak çok çabuk bozulur ve pis bir koku yaymaya başlar.

Adet kanamalarına karşı koruyucu tampon veya sargı kullanıp kullanmamak, kadının isteğine kalmıştır. Bunların sağlığa hiçbir zararı yoktur. Önemli olan, bu tür tamponların düzenli değiştirilmesi, hiçbir şekilde altı saatten fazla tutulmamasıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*