Anasayfa > Gebelik > Gebeliğin Belirtileri
Gebeliğin Belirtileri

Gebeliğin Belirtileri

Gebeliğin Belirtileri: Tıbbi uygulamada en sık yapılan yanlış teşhislerden biride gebeliktir. Gebe olduğunu sanan kadınlardan bir kaçı gebe değildir. Bazıları ise gebelikleri ilerlemiş oldukları halde durumlarının farkına varamazlar. Aşağıda gösterilen belirtilerin bir yada  birkaçı gebe olabileceğinizin göstergesidir.

ilk bakışta bu belirtilerin hiç birini hissetmeyebilirsiniz. Fakat içgüdüsel olarak bazı şeyleri farklı duyumsadığınız için gebe olduğunuzu tahmin edebilirsiniz.

Gebeliğin belirtileri nelerdir?

  • Normal aylık adetlerin kesilmesi: Normal, düzenli adet olan kadında, bir adetin görülmemesi gebeliğin en önemli ve kesin belirtisidir. Ama adetleriniz düzensiz ise, sinirsel yönden gergin, hasta yada yoğun çalışma içinde iseniz adet gecikmesi gebe kalıp kalmadığınız hakkında pek bilgi vermez. Ayrıca gebe kaldıktan sonraki ayda ise adet dönemine gelen günlerde hafif bir kanama görülebilir. Halk arasında buna üstüne görme adı verilir. Bununla birlikte gebeliğin ilk üç ayında da aralıklarla hafif kanamalar olabilir. Fakat bu adet olmakla aynı şey değildir.
  • Sürekli yorgunluk ve halsizlik.
  • Göğüslerde hafif büyüme ve duyarlık.Aşerme: Bu durum gebe kalan kadınların hepsinde olmasada, bir çoğunda gebeliğin başlangıcında istifraya neden olan mide bulantıları görülür. Sabahın erken vakitlerinde rahatsızlık hissedilmesi geleneksel bir gebelik belirtisi ise de bu bulantı ve kusma günün herhangi bir saatinde de olabilir.
  • Sık sık idrara gitme isteği.
  • Vajinal akıntı: Ağrıya ve tahrişe sebep olmayan hafif, beyan akıntı, vajinaldaki herhangi bir enfeksiyon yüzünden olmadığı gibi normal vajinal salgının artması sonucudur.
  • Hormonal değişikliklere bağlı olarak aşırı duygulanma.
  • Alkol, sigara, kahve gibi bazı şeylere karşı duyulan tiksinti.
  • Meme başlarındaki derinin kahverengine dönüşmesi: Bu durumda meme başı etrafındaki küçük, kayganlaştırıcı bezler büyüyerek derinin yüzünde küçük çıkıntılar halinde görülür.

Bir yorum

  1. çok güzel ve açıklayıcı bir şekilde anlatmışsınız tebrik ediyorum ellerinize sağlık

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*