Anasayfa > Gebelik > Doğum Öncesi Tanı İçin Uygulanan Yöntemler
Doğum Öncesi Tanı İçin Uygulanan Yöntemler

Doğum Öncesi Tanı İçin Uygulanan Yöntemler

Gebelikte uygulanan başlıca doğum öncesi tanı ultrasonografi ve aminosentez yöntemleridir.

Ultrasonografi: Ultra ses dalgarı veren bir alet ile fetusun iç ve dış organlarının görülmesi ve varsa anomalilerin saptanması esasına dayanır. Bebeğin kapasına ait şekil bozuklukları, omurganın kapanma kusurları, el ve ayak, hatta bağırsak, böbrek ve kalp gibi iç organ anomalileri de bu yöntemle tanınmaktadır.
Bebek ve anne için sakıncası olmayan güvenilir bir doğum öncesi tanı yöntemi olan ultrasonografi, gebeliğin 16-17’nci haftasından sonra uygulandığında sonuçlar daha da güvenlidir.

Aminosentez: Son adet tarihin ilk gününden itibaren hesaplanmak üzere gebeliğin 15-18’nci haftaları arasında uygulanır. Uygulama anne ve bebeğe hiç bir rahatsızlık vermez. Anne, sıvı alındıktan 1-2 saat sonra evine gidebilir. Aminosentez sonrası gebelerin %2-3’nde vajinal bölgeden hafif bir sızıntı veya kanama görülebilirse de bu durum bir kaç gün içinde tedavi gerekmeden kendiliğinden düzelir.
Günümüzde hamilelik testi için bekleme süreleri giderek kısalmaktadır. Aylık rahatsızlığın iki gün gecikmesi halinde acele bir test anne adayının hamile olup olmadığını artık göstermektedir. Bu testin ayrıca kesinlik ihtimali %90’ın üzerindedir.
Üreticiler test aygıtlarını öyle mükemmel düzene getirmişlerdir ki, idrarda bulunan hamilelik hotmonunun çok küçük bir miktarı teşhis için yeterli olmaktadır.
Hamilelik testi artık doktor tarafından yapıldığı gibi, eczanelerde de yapılabilmektedir. Son zamanlarda anne adaylarının kendi kendilerine test yapmasına elverişli olanaklar sağlamıştır. Eczanelerden satın alınabilen bu testlerin uygulanması da çok basittir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*