Anasayfa > Gebelik > Doğum Belirtileri
Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

Bir gebelik, normal süresi olan 280 günü tamamlamadan da, beklenmedik bir zamanda örneğin yedi aylıkken erken doğumla sonlanabilir. Bu nedenle gebe bir kadının, doğumun başladığını gösteren belirtileri bilmesi ve bu belirtilerden bir az daha fazlasını hissettiğinde hastaneye başvurması gerkemektedir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Kasıklarda hissedilen, düzenli aralıklarla gelen ağrılar. Ağrılar zamanla şiddetini arttırır ve sık aralıklarla gelir. Örneğin başlangıçta 30-35 dk aralıklarla gelen ve 20-25 saniye süren ağrılar, gittikçe 15-20 dk arayla gelir ve 35-40 saniye sürer. Doğum ağrıları, diğer ağrılardan farklı olarak ağrı kesici ilaçlarla ve dinlenme ile giderilemez.

Bu ağrıları, diğer ağrılardan farklı olarak ağrı kesici ilaçlarla ve dinlenme ile giderilemez. Bu ağrılara ek olarak makatta dolgunluk hissi veya ıkınma hissi de varsa, doğumun iyice yaklaştığının bir habercisidir. İşaret (nişan) gelmesi: Rahim ağzını gebelik boyunca kapatan müküs tıkacının kanlı, sümük gibi peltemsi bir madde olarak gelmesi,

Suların gelmesi: Su kesesinin açıldığını gösterir, ayrıca akıntıdan farklı olarak bol miktarda genellikle bir çay bardağını dolduracak kadardır.

Kanama: Beklenen doğum tarihine yakın günlerde görülen kanamalarda derinil dinlenmeye çekilmeli ve mümkün olduğu kadar hareket etmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*