Anasayfa > Gebelik > Dış Gebelik
Dış Gebelik

Dış Gebelik

Ne yazık ki yüzde bir hamilelikte döllenmiş yumurta utenjs yerine fallop borusunda yerleşir. Buna dış gebelik denir. Yuvalandıktan sonra gelişmeye çalışan yumurta, çevresinden dolayı normal bir gelişme göstermez. Gebelik olan taraftaki boru çok gergindir. Ya çatlar, ki buna tıp dilinde yırtılmış dış gebelik denir, ya da embriyoyu geriye, boruya doğru iter. Bunada tubal düşük (abortion) denir. Her iki durumda da fötüs ölür, annede iç kanama olur.

Dış gebeliğin en önemli belirtisi ait olduğu yumurta hücrelerini yumurtalıklarda rahme ileten borular tarafındaki ağrıdır. Bu ağrı genellikle atlayan iki adet tarihinden 1-2 hafta sonra başlar ve gittikçe şiddetlenir. Gebeliğin normal belirtileri de vardır ve gebelik testi pozitiftir. Gebelik ilerledikçe biraz vajinal kanama olur. Yırtılmış tüpte olduğu gibi iç kanama çok olursa kadın çok soluk görünümlüdür. Kan basıncı çok düşer, dolaşım ya da hayat için önemli olan bir organın iflası sonucu meydana gelen bir durum ortaya çıkar. Normal gebeliğin başında karnın alt kısmında ağrı olabilir. Fakat bu ağrı, dış gebeliktekine oranla hafiftir ve kısa sürelidir. Hamileliğinin başlangıcında karnının bir tarafında ağrı hisseden anne adayı hemen bir doktora görünmelidir.

Dış gebeliğin tanısı, genellikle basit bir vajinal kontrol ile yapılır. Şüphe varsa hemen hastaneye yatırılmalı ve genel narkozda muayene edilmelidir. Narkoz kadın hastalıkları uzmanının hastaya acı vermeden vajinada muayene yapabilmesini sağlar. Şüphe varsa lakaroskop denilen bir teleskop göbeğin altından yapılan bir kesitten geçirilir. Fallop boruları ve yumurtalıklar görülebilir.

Embriyo bir boruda bulunuyorsa kadına yapılacak ameliyatlar hem embriyo hem de fallop borusu çıkarılır. Boru zedelenmiş olduğu için sadece embriyoyu çıkarmak mümkün olmaz. İç kanama olursa kan nakli yapılır. Fallop borusunun çıkarılması şüphesiz annein birdaha çocuk doğuramayacağı anlamına gelmez.
Dış gebelik ciddi bir durumdur, erken gebelikte karın ağrısı varsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*