Anasayfa > Bebek Gelişimi > Bebeklerde İşaret Dili
Bebeklerde İşaret Dili

Bebeklerde İşaret Dili

Bebekler için işaret dili: Bebeğinizle sözlü iletişimi güçlendiren sembolik işaretlere bebek işaret dili denir. Faydaları pekçok araştırmayla ispatlanan ve Amerikan Pediatri Akademisi’nin önerdiği bebek işaret dili, bebeğinizin ihtiyaçlarını, isteklerini ve hatta karmaşık düşüncelerini iletebilmek için kullanabileceği güçlü bir yol; bebekler ve aileleri için doğal, kolay ve eğlenceli bir iletişim aracıdır.

Bebek işaret dili ile konuşma zamanı

Bebeğiniz bazı şeyleri eliyle size gösteriyor, oyuncaklarını uzatıp sizden bir tepki bekliyor, ‘baş-baş’ yapıyor, başıyla ya da yüz ifadeleriyle size birşeyler anlatmaya çalışıyor, resimli kitaplarla ilgileniyor veya birkaç kelime söyleyebilmesine rağmen söylemek istediği bazı önemli şeyleri henüz ifade edemiyorsa bebek işaret dili ile konuşma zamanı gelmiştir.

İşaretlerin seçimi

Bebeğinizin çevresindeki objeleri veya ilgisini çeken, hoşlandığı şeyleri, onlarla ilgili eylemleri veya sıfatları tanımlayan işaretleri seçip kullanın. Daha kolay öğrenir ve kullanırlar.

Anne, baba, oyuncak, top, şapka, bebek bezi, kitap, köpek, kedi, tavşan, şarkı, içecek, yiyecek, içmek, yemek, oynamak, sevmek, daha çok, bitti, lütfen, yardım, teşekkür ederim, sıcak, soğuk, büyük, küçük gibi..

 • Çocuğunuzun söyleyemediği kelimelerin işaretlerini tercih edin. Bu yöntemin çocukların iletişim gücünü arttırmak için olduğunu aklınızda tutun ve zaten sözlü iletişimde bulunabildikleri kelimelerin işaretleriyle uğraşmayın. Çocuklar için söylemesi zor ama ifade etmekten memnuniyet duyacakları kelimelerin işaretlerini de öğretebilirsiniz; kanguru, hipopotam, kaydırak gibi.
 • Çocuğunuzun net olarak söyleyemediği, karışan kelimeler için işaret dilinden yararlanabilirsiniz. Bazen bebekler aynı heceyi birçok kelime için kullanır. Mesela bir bebek tüm yuvarlak objeleri tanımlamak için ‘manne’ diyordu. Bu, mandalina da olabilir, elma da olabilir, top da olabilirdi. Böyle durumlarda, o heceyle birlikte işareti de kullanırsa, mesajı daha net algılanır.
 • Tehlikleli durumlarda işe yarayacak işaretler seçin; yardım, acıyor, sıcak, dur gibi..
 • Hayal kırıklıklarını ve ağlama krizlerini önleyecek işaretler seçin. Daha, bitti, uyku gibi işaretler yemek ve uyku rutinlerinin düzene sokulması için faydalı olacaktır.
 • Sıkça kullandığınız kelimelerin işaretlerini seçin. Bebeğiniz işaretlere alışınca, ilgisini çeken ama işaretini bilmediği şeylerin işaretini üretebilir. Böyle bir durumda, onun ürettiği işaretleri benimserseniz işiniz kolaylaşır.

İlk işaretler

 • Öncelikle bebeğiniz için anlamlı olan süt, daha, mamagibi 3-5 tane işaret seçin. Bebeğiniz bu işaretleri kullanmaya başlayınca yeni işaretler ekleyebilirsiniz.
 • İşaretleri tam o kelimeyi söylerken yapın. “Sütmü istiyorsun” derken ilgili işareti de yapın.
 • İşaretini yaptığınız kelimeyi mümkün olduğu kadar tekrarlayın, vurgulayın, diğer kelimelere göre daha yüksek sesle söyleyin. “Sütister misin? Tamam sana süt vereceğim. Gidip süt getireyim. İşte al sana süt.” gibi.
 • Kelimeyi her söylediğinizde beraberinde işaretini de yapın, bebeğin çevresindekilerin de aynı kelime için aynı işareti yapmalarını sağlayın.
 • İşaretleri kullanmayı hayatınızın bir parçası haline getirin. İşaretleri her fırsatta kullanın.

Bir yorum

 1. Valla bizim kız kendine uydurdu bizi artık biz onun gibi konuşuyoruz 😀

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*