Anasayfa > Gebelik > Bebeğin Hareketleri
Bebeğin Hareketleri

Bebeğin Hareketleri

Bebeğin Hareketleri Gebeliğin 2. ayından sonra karın hacmi büyür. Bu sırada bebeği ihtiva eden uterus ortalama bir portakal büyüklüğündedir. Üçüncü ayda bir ayva kadar büyür. 6. ayda uterus civarı dışarıdan ellenerek göbek hizasında hissedilir. Bebeğin ilk hareketleri ilk doğumlarda 5. aylarda, çeşitli hamileliklerde ise 3. ve 4. aylarda hissedilir. 4. ayda bebeğin kemik yapısı oluşur. Bu sırada kafa büyük, vücut küçüktür. 5. ayda bebek tamamlanmıştır. Tırnaklar ve sa.lar 7. ayda tamamlanır. 8. ayda kaslar ve dokular gerilir, su alır ve büyür. 36 haftalık bebekte yani 9 aylık hamilelikte uterus, kaburgalar kavisine her iki tarafta dayanır. Bundan sonra gebelik 10. ay içinde ilerler. Böylece gebenin doğum anı içinde olduğu anlaşılır.

Doğumyaklaştıkça bebek anne karnında adamakıllı belirlenir. Bu süre içinde bebek beslenmesini, göbeğine başlı bir kordon ve onun ucundaki rahim adelesine yapışık çocuk yatağı aracı ile annenin kanından sağlar. Rahim iç duvarınla annenin damarları ile doğrudan doğruya temas halindedir.

Böylece göbek kordonu içinde bulunan bebeğin damarlarına annenin kanı serbestçe geçebilmektedir. Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte bebekle beraber son da büyür. Sonun kenarlarından çıkan iki katlı ince bir zar, rahmin bütün iç duvarlarını sarar ve içi kapalı bir balon halinde su kesesini teşkil eder. Bu kapalı zarlar içinde bir mayi vardır. Bebek bu su dolu kese içinde kolaylıkla hareket eder.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*