Anasayfa > Gebelik > Akıntı (Lökore)
Akıntı (Lökore)

Akıntı (Lökore)

Akıntı, kadınların cinsel birleşme organı olan vajinanın enfeksiyonlara karşı bir koruma mekanizmasıdır. Yetişkin bir bayanın vajinasında normal olarak bulunan bakteriler, özellikle dödellerin basilleri, vajinanın dökülen enitel hücrelerindeki glikojeni laktik aside çevirerek serviskin alkajen olan salgısını dengeleyerek vagende pıty kadar asit bir ortam sağlarlar.

Kadınların yüzde 10-15 kadarının vajinasında müküs salgılayan bezler de bulunur. Bu asit ortam ve bakterileri, diğer mikroorganizmalara karşı korunmayı sağlamak üzerine vajinanın temizlik derecesini belirler. Kız çocuklarında puperte dediğimiz ergenlik çağına kadar bu engel henüz oluşmadığından çeşitli mikroorganizmalar vajinaya gireilir ve akıntıya neden olabilirler.

Kadınlarda menopozdan sonra hormonal yetersizliğe bağlı pembe renginde seröz akıntı görülebilir. Vajinaya sokulan yabancı cisimlerin de her yaşta iltihap ve akıntıya neden olabileceği de unutulmamalıdır.
Beyaz, berrak, sümük şeklinde kokusuz akıntı, normal östrojen hormon varlığında yumurtalama belirtisi olarak her sağlıklı kadınlarda görülür. Tıbtaki latince adı Fluor Albustur. Gebelikten korunma hapları alanlarda bu akıntı çoğalabilir. Beyaz peynir kırıntısı gibi, küf kokusunda ve fazla miktarda olan akıntı kollum iltihabını gösterir.

Akıntılar sebeplerine göre doktordan verilecek ağızdan veya vajinal yollan kullanılan ovul, tablet, krem şeklindeki çeşitli ilaçlarla tedavi edilirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*