Anasayfa > Gebelik > Ağrılı Adet Görme
Ağrılı Adet Görme

Ağrılı Adet Görme

Kadınların adetlerini ağrılı görmelerine hekimlikte dismenore denir. Kadınların çoğu aybaşlarında hafif bir rahatsızlık duyabilir, ancak disme-norede kolik tarzınca şiddetli bir ağrı, kusma, bulantı, baş ağrısı ve halsizlik vardır.

Dismonore kuvvetli kasılma yapan rahim adelesinin kansız kalmasından veya ender olarak rahim arkaya dönük oluşundan kaynaklanır. Sonradan meydana çıkan dismenorelerde ise sebep olarak kronik pelvis iltihabı veya endometriosis bulunabilir. Ovulasyonsuz yeni yumurtalıklardan yumurta atılmadan husule gelen adet kanamalarında dismenore görülmez.

Evlenmemiş veya çocuk yapmayan kadınlarda ovulasyonsuz adet sık görülen bir olaydır. Bu gözlemden yararlanılarak bazı dismenore vakalarının hormonlarla tedavisi yönüne gidilir.

Tedavide ağrı kesici ilaçlar ve hormonlar kullanılır. Bazı hastalarda rahim ağzının genişletilmesi gibi operasyonlar faydalı olmaktadır.

Adet görmenin ağrılı oluşu, çoğu genç kız ve kadını rahatsız edern, sosyo-ekonomik kayıplara yol açan bir durumdur. Kadın hastalıklarının önemli bir bölümünü oluşturan ağrılı adet, diğer hastalıklardan farklı olarak çoğu kez her ay yinelenin bir özellikte olduğundan, verimliliği azaltan önemli etmenlerden biridir. Yapılan çalışmalarda ağrılı adet nedeni ile çalışan kadınlarda yılda 100-150 milyon çalışma saatinin kaybolduğu ve okul dönemindeki genç kızların da yılda en az 2-3 gün okula gidemedikleri görülmüştür. Genç kız ve kadınların yaklaşık %35-50’sinde değişik derecelerde adet ağrılarından yakınma gözlenir.

Adet ağrısı, kramp gibi batıcı, şiddetli bir ağrı olup, en şiddetli görüldüğü yer kasıklardır. Bu ağrı bele ve bacaklarada yayılma eğilimi gösterir. Aslında dismenore terimi, yalnız ağrılı adet görmeyi tanımlamaz, bunun yanında görülen bazı sistemik belirtilerin tümünü de içerir. Ağrılı adet gören kadınların yaklaşık olarak yarısında, bulantı, kusma, ishal ya da kabızlık, karında gaz hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, sinirlilik, ateş basması ve bazende bayılmalara kadar varan belirtilerin biri Ya da bir kaçı birlikte görülmektedir. Ağrı genellikle, adet kanamasından birkaç saat önce ya da kanamayla birlikte başlar, kanamanın başlamasından sonraki ilk 12 saat içerisindeki en şiddetli düzeyine ulaşır ve gittikçe azalarak birkaç saat içinde kaybolur. Bazen birkaç gün de sürebilir.

Adet ağrısı ya ilk adetin göürlmesinden 6-12 ay sonra ortaya çıkar, buna başlangıçtan beri varolan adet ağrısı denir, ya da ilk yıllardaki adetlerin normal olmasına karşılık, yıllar sonra ağrılı olması halinde sonradan ortaya çıkan adet ağrısı denir. Başlangıçtan beri varolan adet ağrısı genellikle 20 yaşından önceki dönemde görülür ve herhangi bir hastalığa bağlı olmadan, bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkar. Varolan adetin yumurtalama olan adetlerde görülmesi, bir açıdan da yumurtalamanın olduğunu tanımlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*