Anasayfa > Gebelik > Adet Görmeme
Adet Görmeme

Adet Görmeme

On dört yaşından sonra adet kanamaları başlamamışsa ve ikinci cinsiyet özellikleri yeterince gelişmemişse (kadında kadın tipi kıllanma, memelerin gelişmesi gibi) Ya da on altı yaşından sonra adet görmeye başlamadığı halde ikincil cinsiyet özellikleri yeterince gelişmemişse, ya da kadın en azından üç adet devresinde adet görmediğini ifade ediyorsa adet görmeme durumunun söz konusu olduğu sonucuna varılır. Adet görmemede adet kanının aktığı geçitlerin tıkanıklığına bağlı nedenler, yumurtalıkla ilgili nedenler, beyinde bu adet kanamalarını düzenleyen hormonal sistemdeki eksikliklere bağlı nedenler, hipofiz bezindeki bazı hormonal bozukluklar etkin olabilir.

Bu gibi durumların nedeni çok ve çeşitli organları ilgilendirmektedir. Bu durumda ayrıntılı bir değerlendirme ile gerçek nedenin belirlenmesinden sonra ona göre müdahelenin yapılması zorunluluğu bulunmaktadır.

Bazen kadında anne karınında gelişim sırasında üreme organlarının karın içerisindeki bölümleri gelişimini tamamlamamış olabilir. Kapanması gereken bölgeler tam olarak kapanmadığından organlar görevlerini tam olarak yapamayabilirler. Bu durumun nedeni genetiksel bir anormallikte olabilir. Hormonal sistemdeki bir takım eksiklikler olması nedeni ile adet döngüsü zamanında başlamamış olabilir. Bu durumlar, yapılacak muayenelerden sonra anlaşılarak, tedavi imkanı olan sorunların ortadan kaldırılması yoluna gidilmesidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*