Anasayfa > Bebek ve Beslenme > Kaşık Mamaları, Hazır Ek Besinler
Kaşık Mamaları, Hazır Ek Besinler

Kaşık Mamaları, Hazır Ek Besinler

Altıncı ayın sonundan itibaren ek besinlere geçiş döneminde kaşık mamaları, bebeklerin günlük diyetlerine eklenmek suretiyle verilen besinlerdir. Çok değişik şekilleri bulunmaktadır (meyveli, sebzeli, tahıllı, sütlü veya karışım gibi). Biyolojik değeri yüksek süt proteinleri ve bitkisel proteinleri, sindirimi kolay bitkisel yağları, sukrozu en düşük seviyelere indirilmiş karbonhidratları ve biyolojik değeri yüksek süt minerallerini (kalsiyum ve fosfor gibi) ve demir içermektedir. Vitamin ve minerallerle zenginleştirildiği için yemek hazırlama esnasında oluşabilecek kayıplar en aza indirgenmiş olur.

Kaşık mamaları ve hazır ek besinler yapay renklendirici, aroma ve katkı maddeleri içermemelidir. Bebeklerde kullanılacak tamamlayıcı besinlerin ev koşullarında taze olarak hazırlanması önerilmektedir. Kaşık mamaları ve hazır ek besinleri özellikle çalışan annelerin çalışma dönemlerinde besin hazırlamada yaşadıklar zorluklar nedeniyle önerilebilir.

3 yorum

  1. Ek besinler çok önemli bir ayrıntı saolun bilgilendirdiginiz için

  2. Bebekler için güzel bir uygulama yöntemi, kendi bebemizde deniyoruz. Tşkler verdiginiz bilgiler için

  3. Hazır ek besinlerde yapay renklendirici ve katkı maddeleri içermemeli ama bunlara nasıl güvenebiliriz. En iyisi evde taze olarak hazırlamak, enazından bebeğimize güvenle yedirebiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*