Anasayfa > Bebek Gelişimi > Doğum Öncesi Uyarım Bebeğin Zihinsel Gelişimini Nasıl Etkiliyor?
Doğum Öncesi Uyarım Bebeğin Zihinsel Gelişimini Nasıl Etkiliyor?
Doğum Öncesi Uyarım Bebeğin Zihinsel Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

Doğum Öncesi Uyarım Bebeğin Zihinsel Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

Doğumdan önce, bebeğin beynindeki çok sayıda sinir hücresinin ölmesi fetal gelişimin olağan bir durumudur. Doğum öncesi uyarım, beyne doğumdan önce daha fazla sinir hücresinden yararlanması için bir fırsat vermekte ve böylece bebeğe daha büyük bir beyin kapasitesi ve yaşamda gerçek bir avantaj sağlamaktadır. Doğum öncesinde uyarılan bebeklerde aşağıdaki noktalara dikkat çekmektedir.

1. Bir bebeğin gelişiminde doğumdan beş ay önce başlayan ve yaklaşık olarak hayatın ikinci yılına kadar uzayan, beyin uyarımı ve entellektüel alıştırmaların bebeğinizin zihinsel yeteneklerini artırdığı kritik bir zaman aralığı olduğu düşünülmektedir.

2. Doğum öncesi uyarım, bebeğinizin doğumdan sonra dış dünyanın üstesinden gelirken yönelim ve etkinlik geliştirmesinde yardımcı olur.

3. Doğum öncesi uyarım gören bebekler hareketlerinde daha kontrollü, doğum sonrası çevrelerini keşfetmeye ve öğrenmeye daha hazırlıklı olabilmektedirler.

4. Doğum öncesi sınıdı programına katılan ebeveynler bebeklerini daha sakin, daha tetikte ve mutlu olarak tarif etmektedirler?

Hafta hafta gebelik yazımızı okudunuz mu_

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*