Anasayfa > Bebek Uyku Düzeni > Çocuğun Saatinde Uyuması İçin Neler Yapılabilir?
Çocuğun Saatinde Uyuması İçin Neler Yapılabilir?

Çocuğun Saatinde Uyuması İçin Neler Yapılabilir?

Anne babaların en sık karşılaştığı sorun çocuğu yatağa göndermek ve kendi başına uyumasını sağlamak konusundadır. Her gece yatağa gitme saati geldiğinde pazarlıklar yapmak, çeşitli bahaneler ileri sürmek  odam çok karanlık, yatağım rahat değil, korkuyorum vs. sık karşılaşılan durumlardır. Bu sorunun önemli nedenlerinden biri de çocuğun yapısıdır. Yatağa gitme saati konusunda birçok anne baba kesin saatlerde ısrarcı olur. Bu gittikçe bir çekişme ve güç savaşı yaşanmasına neden olur.

Her çocuk mutlaka akşam 8’de yatıp 12 saat uyku uyumaz. Her birinin uyku süresi ve uykuya geçmesi farklıdır. Çocuğun hangi saatlerde yattığı, uyuduğu ve uyandığı, gece kalkıp kalkmadığı gibi uyku düzenine ait bilgilere dikkat etmek ve çocuğun ne kadar süre uyku ihtiyacı duyduğunu anlamak bu çatışmaları azaltabilir. Belki de onu ihtiyacından fazla süre uyutmaya çalışıyor olabilirsiniz.

Eğer çocuk anne ve baba ile yeteri zaman geçirmiyor ve özellikle uyku saatinden önce doyurucu bir şekilde oyun oynamıyorsa bu nedenle de uykuya gitmekte zorlanıyor olabilir. Çocuğu yat artık ve uyu emri ile uyumaya zorlayamazsınız. Birinin size de aynısını yaptığını düşünün ve kendinizi onun yerine koyun.

Yaşla birlikte uyku ihtiyacının azaldığı da unutulmamalıdır.

Mümkün olduğunca her akşam aynı saatlerde odasına birlikte gitmek ve her akşam aynı alışkanlıkları tekrarlayarak hazırlanmakta – önce pijama giyme, diş fırçalama, tuvaletini yapma, kitap okuma vs. gibi- uykuya geçişi kolaylaştıracaktır.

Uykuyu bir ceza olarak kullanmamak haydi madem yemek yemiyorsun o zaman gidip yat gibi ya da baştan savarak uykuya yollamak misafir varken rahat etmek için yatağa göndermek gibi severek yatağa girmesini sağlamak ve bu sürenin bir gereksinim ve faydalı bir durum olduğunu anlatmakta faydalı olacaktır.

Sevdiği bir oyuncağını yanına almasına izin verebilirsiniz.

Uyumadan önce biraz sohbet etmek, onu rahatlatacak hikayeler anlatmakta uyumasına yardımcı olabilir.

Gerekirse küçük bir ışık açık bırakmakta faydalıdır. Çocuk bazen odasında karanlıkta korktuğundan, yaratıklar çıkacağından söz edebilir. Küçük bir ışıkla rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Sinirli, kızmış ya da üzgün bir şekilde yatmasına izin vermeyin.

Çocuğunuzu odasında ve yatağında yatmaya alıştırmak için adım adım ilerlemeniz gerekir. Yanına uzanıp konuşmak, bir sonraki adımda yatağın kenarına oturmak masal okumak, daha sonra odanın biraz daha uzak bir köşesinde oturarak uyumasını bekleme, sonraki adım 3-5 dakika odadan çıkıp geri gelmek gibi. Ancak bu alıştırmaları yaparken mutlaka her gece önce yatağının yanında onunla sohbet edip ya da masal anlatıp, iyi geceler öpücüğü yapıp yanından ayrılmaya dikkat etmelidir.

En önemlisi uyku konusunda çocuğu zorlamadan alışkanlık kazanmasını sağlamak, yatağa gitmesinde birkaç denemede başarısız olununca pes etmeden denemeye devam etmek, kararlı olduğunuzu belli etmek gerekiyor. Bir gün odasında ertesi gün salonda kanepede yatmasına izin verilen çocuk yatağında ve saatinde uyumakta zorlanacaktır.

Bir yorum

  1. Uyku çok önemli uyku saatlerin de ki kaymalar çocuğun gelişimini ve o anki ruh halini bozar ve agresif bir kişilik sergilemesine neden olur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*