Anasayfa > Bebek Uyku Düzeni > Bebek ve Uyku
Bebek ve Uyku

Bebek ve Uyku

Bebek sahibi olduktan sonra anne için en önemli kaygı konuları beslenme ve uyku olmaktadır. Aslında başlangıçta bebeğin beslenme düzeni ve alışkanlıkları uyku düzenini de direkt olarak etkileyecektir. Bebek karnı toksa rahatlıkla uyuyacak, ancak aç kaldığında uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede sorunlar yaşayacaktır. Başlangıçta bebeğin uyku düzeni yoktur, canı istediği zaman uyur ya da uyanır. Açlık, üşüme ya da aşırı sıcak, altının kirlenmesi, acı çekme gibi faktörler uykusunu bölecektir.

İlk bebeklik döneminde emziren anneye de kolaylık sağlaması amacıyla bebeğin annenin yanında ancak ayrı bir yerde – beşik, karyola vs. yatması tercih edilebilir. Pek çok evde bebek uykuya daldığında sesten tamamen yalıtılmaya çalışılır, anne parmak ucunda yürür, kapılar kapatılır, evde gürültüye izin verilmez. Işık söndürülür, tamamen ışıksız ortamda uyutulur.

Bebekler doğduklarında gece ve gündüz arasındaki farkı bilmezler. Zamanla annenin davranışları ile en uzun uykularını gece uyumayı öğreneceklerdir. Mutlaka gece uykuya dalmadan önce altını değiştirip yatırmak, gece boyunca tekrar tekrar altını açmamak; gece yatarken ışıkla hazırlanmak ancak sabah ışığı kapatıp gün ışığından faydalanmak; gündüz uykusuna yatırırken ışıksız, perdeler sıkı sıkı kapatılmış uyutmamak; gece uykusuna yatmadan önce gündüz uykusuna göre daha farklı hazırlıklar yapmak (örn; banyo yaptırmak, pijama giydirmek, odasında sütünü vermek); bebeğin bir an önce gece gündüz ayırımını yapmasını sağlayacaktır.

Bazı bebekler geceleri uyanır ve oyun isterler. Gecenin oyun oynama zamanı olmadığını öğretmek için kalkıp oyun oynamak yerine yatakta daha sakin aktiviteler – masal anlatma, ninni söyleme gibi- tercih edilmelidir. Bazı anneler bebekleri kolay uykuya dalsın diye sırtını kaşıma, poposunu pışpışlama gibi alışkanlıkları çocuklarına kazandırırlar. Bebek rutin hareketler olmadıkça uyumaktan kaçınır. Kolik ya da gaz sancısı çeken bebeklerde de sık uyanma görülebilir.

Bebeğin önemli bir sağlık sorunu yoksa ve yavaş yavaş katı gıdalara da geçiş yaptıkça geceleri bir ya da iki uyanışla, gündüzleri ise bir ya da iki kez uyuyarak uyku düzeni oluşur. Anne altı aydan sonra emzirmeye devam edebiliyorsa genellikle bebekler emerek uykuya dalarlar. Emzik ile ya da parmak emerek de bebekler uykuya geçmeyi tercih edebilir. Yine bu dönemlerde bebek diş çıkarmaya başladığında da gece uykularının kesintiye uğraması sık görülen bir durumdur.

Uyku alışkanlığı konusunda birçok annenin kafasında emzirme ile ilgili sorular vardır. Bazı anneler gece uykusuz kalma nedeniyle emzirmeyi kesmek ve emzirmek arasında bocalar. Pek çok bebekte meme emerek uykuya daldığı için memeyi bırakmaya direnir. Bu noktada annenin tutarlı davranması önemlidir. Bir gece emzirip ertesi gece vermemek gibi kararsız davranışlar doğru değildir. Emzirme döneminin sonunda önce gündüz emzirmesini yavaşça azaltıp kesmek, daha sonra gece emzirmesini azaltmak ve kesmek yolu tercih edilmelidir.

1 yaşından itibaren bebeğin hareketliliği artmaya başlar. Emekleme ve yürüme dönemi ile birlikte artık etrafında ilgisini çeken birçok uyarıcı vardır. İnsanlar, oyuncaklar, evdeki eşyalar. Pek çok bebek artık gündüz uykusunu azaltıp, geceleri anne ve baba ile daha uzun süre bir arada kalmak ve oynayabilmek için mücadele ederler. Alışılmış uyku düzeni ve saatleri değişmeye ve geç saatlere kadar ertelenmeye başlar. Bir kısmı oynarken uyuya kalır ya da salonda televizyon izleyen anne ve babanın yanında kanepe de uyurlar. Yalnız başlarına yatmak hoşlarına gitmez. Anne babayı yanında ister ya da onların yatağına ziyaretlere başlar. Bazı anne ve babalar çocuk yatmaya alışsın diye yatağına koyup odasında yalnız başına ağlatarak da olsa uyutmaya çalışırlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*