Anasayfa > Bebek Aktiviteleri > Bebeğinizle güvenli yolculuk için nelere dikkat etmelisiniz?
Bebeğinizle güvenli yolculuk için nelere dikkat etmelisiniz?

Bebeğinizle güvenli yolculuk için nelere dikkat etmelisiniz?

Uçakla yolculuk: Uçaklarda tirbülans sırasında kucaktaki 2 yaşın altındaki çocuklar ağır yaralanabilirler. Bu nedenle çocuğunuz 9 kg oluncaya kadar, yüzü arkaya bakacak biçimde bebek koltuğunda, 9-18 kg arasında veya 2-4 yaş arası öne bakacak şekilde çocuk koltuklarında, 18 kg üstüne çıktığında ise sizin gibi uçağın emniyet kemeri ile bağlanmalıdır. Bebekler ve küçük çocuklar kalkış ve iniş sırasındaki kulakta basınç ve ağrı hissi duyabilirler. Bu sırada çocuğa yiyecek vermek ya da emzirmek kulakta basınç artışını engellemeye yardımcı olabilir. Hava yolculuğu susamaya yol açtığından yolculuk süresince bebeğe bol sıvı verilmesi, emziren annelerin de daha çok sıvı almaları önerilir.

Araba ile yolculuk: Otomobillerde çocuk koltuğu kullanarak bebeğiniz için ölümcül olabilecek yaralanma riskini %75 oranında azaltabilirsiniz. Bebeğinizi 10 kg ağırlığa gelinceye kadar yüzü arkaya bakacak biçimde çocuk koltuğuna oturtmalısınız. 18-24 aydan sonra ise yüzü öne bakacak şekilde arkada yine çocuk araba koltuğunda tespit edilmelidir. 12 yaşından sonra ise erişkinler gibi ön ya da arka koltukta ancak emniyet kemeri kullanılarak yolculuk yapabilirler. Araçlardaki emniyet kemerleri erişkinlere göre düzenlendikleri için bu emniyet kemerleri 12 yaş altında çocuklarda kullanıldığında çocuğun boyun bölgesinden geçmekte, kaza anında kilitlenip boyuna bası yaparak nefes borusunun ezilmesine ve çocuğun bu nedenle ölmesine yol açabilmektedir. Yine 12 yaş altı çocuklar önde yolculuk yaptığında hava yastığının açılması da ciddi yaralanmalara neden olabilmektedir. Bu yüzden 12 yaşına gelinceye kadar çocuğunuzu arabanın önünde oturtmayınız.

2 yorum

  1. Teşekkürler baya faydalı oldu bu

  2. Gerçekten bebekler ile yolculuğa çıkmadan önce bu tür konuları araştırarak çıkmanızı önermekteyim.Yararlı bilgiler için saolun,emeğinize sağlık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*