Anasayfa > Bebek ve Beslenme > Bebeğinizi Nasıl Emzireceksiniz?
Bebeğinizi Nasıl Emzireceksiniz?

Bebeğinizi Nasıl Emzireceksiniz?

Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce ellerinizi yıkayın. Göğüs uçlarınızı sıcak suyla veya kendi sütünüzle temizleyiniz. Kendinizin ve bebeğinizin rahat edebileceği pozisyonu bulunuz. Bebeğinizin başı yukarıda olacak şekilde tutmalı, bebeğinizin yüzü ve tüm gövdesi size dönük olmalı, başı, ensesi ve omuzları kolunuzla desteklenmelidir.

Baş ve gövde aynı hizada olmalıdır. Bebeğinizin çenesi memenize değecek yakınlıkta olmalıdır. Bebeğiniz başlangıçta meme başını bulmada biraz zorlanabilir. Ancak bebeğiniz yanağına memenizi hafifçe değdirdiğinizde, ağzını içgüdüsel olarak memebaşına doğru çevirecektir. Memenin bebeğin ağzını tamamen doldurması önemlidir. Meme başı ve etrafındaki koyu alanın büyük bölümü bebeğin ağzında olmalıdır.

Emme sırasında bir miktar hava yutabilir. Emzirirken ve sonrasında gazını çıkarmaya çalışınız. Bebeği dik tutarken sırtına hafifçe vurulduğunda gaz ağzından çıkacaktır. Bu sırada bir miktar da süt gelirse meraklanmayınız. Diğer memenizi vermeden önce, bebeğin ilk memenizi tamamen emmesini bekleyiniz. Eğer her emzirmede bir meme ona yeterli geliyorsa, bir sonraki emzirmede diğerini veriniz.

Çünkü emzirme sırasında en etkili uyarıyı ilk emzirilen göğüs alır. Bebeğiniz her defasında her iki memeyi de emmeye ihtiyaç duyabilir. Bu tamamen olağandır. Bebeğinizi istediği her zaman, gece ve gündüz sık olarak ve istediği sürece emziriniz. Böylece bebek değişen ihtiyaçlarına göre beslenmesini düzenleyebilecektir.

Emzirilen bebeğe yaşamının ilk 6 ayında başka hiçbir ek besin vermeyiniz. Sütünüzün yeterli olup olmadığına bebeğinizin gelişmesinin izlenmesi ile karar verilir. Bebeğinizin ağırlık artışı ve gelişmesi ayına uygun seyrediyorsa ek mama vermeye gerek yoktur. Yaşamının ilk ayından itibaren beslenmeye D vitamini eklenmesi bebeğinizin kemik ve diş gelişimi için gereklidir.

7 yorum

  1. her anlamda ve alanda gelişim icin önemli bir bilgi verilmiş tecrübelerin daha saglam olması amacı ile gözlem yapılması kolay hale gelmesi saglanmıs .

  2. bebek bakımı ciddi anlamda büyük bir sorumluluk bu yüzden çeşitli bilgilendirilmeler ile yapılması daha faydalı olacağını düşünüyorum

  3. Teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş bu konu hakkında pek bilgim yoktu

  4. Her şeyde bir ölçü ve bir nizam vardır. Bence insan hayatında her detay önemlidir. Bebek emzirmeninde püf noktaları var elbette. Anne olmak kolay değil.

  5. bebek emzirmek gerçekten çok önemli bir konu poziyon ve emzirme türleri olarak çok ama çok dikkat edilmesi gerekli yanlış beslenme sonucu çok kötü sonuçlar ortaya çıkabiklir

  6. Teşekkürler çok güzel bir anlatmışsınız

  7. bir çok kadın emzirirken ağrı yaşadığını söylüyor bunun asıl nedeni ise yanlış emzirme pozisyonu, yazdığınız yazı gerçekten bilgilendirici olmuş bu tarz makaleler gerçekten insanlara önemli artılar kazandırıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*