Bebeğin Diş Temizliği

Bebeğin Diş Temizliği

Bebeğin dişlerinin bakımı esasında hamilelikte başlar. Bu nedenle annenin doğru beslenmesi ve antibiyotik kullanımıyla ilgili önlemler alması gerekir.

Çürüklere meydan vermemek için çocuğun aldığı besinlere önem göstermek gerekir. Şeker dişler için zararlı olduğundan şeker, kek ve şekerli içeceklerin tüketimini sınırlayın. Emziğini asla şekerli bir şeye batırmayın. Beslenme tarzının bol miktarda kalsiyum (süt, peynir, yoğurt ve yapraklı yeşil sebzeler) ve D vitamini (yumurta sarısı, yağlı balık ve süt ürünleri) içerdiğinden emin olun.

Diş çıkarmaya başladığı andan itibaren bebeğinizin diş ve diş etlerini temizleyin. Temiz bir mendili ıslatın ve üzerine bezelye tanesi kadar florürlü diş macunu sıkın. Florür, çocuğunuzun dişlerini, mine tabakasını sertleştiren bir madde olduğu için, diş macunun florürlü olması önerilir. Eğer bebeğiniz tadından hoşlanmadıysa ya da macunu yemeye kalkarsa macun kullanmayın.

Yeteri kadar büyüdüğünde kendi dişini fırçalaması için onu cesaretlendirmelisiniz. Bebekler için hazırlanan diş fırçalarını 12. ayda kullanmaya başlayabilirsiniz. Fırça daima küçük ve yumuşak olmalıdır. Böylelikle, çocuğunuz yaşam boyu sürecek diş fırçalama alışkanlığı oluşmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuzun süt dişleri tamamlandığında (yaklaşık iki buçuk üç yaşında) dişlerinin altı ayda bir kontrol edilmesinin sağlayacak bir düzen kurmalısınız.

6 yorum

  1. Güzel bilgi diş bakımı her yaşda önemli

  2. çok güzel oldu bunları bilmiyordum

  3. eçç dediğimiz çürüklere dikkat etmemiz gerekiyor yani erken çocuk çürüğü!

  4. Diş temizliği her yaşta önemlidir, bebekler için de ileride sağlıklı diş yapısına sahip olmaları açısından ciddi önem taşır

  5. O kadar küçük yaştan başlaması gerektiğini hiç düşünmemiştim bebeklerde diş bakımının, ilginç bir bilgi, teşekkürler.

  6. çocukları diş temizliğine özendirmek oldukça zor bir durum çikolata yemekten neredeyse bütün çocukların dişlerinin çürüdüğünü görmek mümkün. Yazı da oldukça güzel anlatılmış.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*