Anasayfa > Bebek Bakımı > Bebeğin Dişlerinin Bakımı > Bebeğin Diş Çıkarması
Bebeğin Diş Çıkarması

Bebeğin Diş Çıkarması

Bebeğin süt dişleri, henüz doğmamışken oluşur ve bebeğiniz yaklaşık 6 aylıkken 20 bebek dişinden ilkini çıkarır. Dişler, diş etlerinin altında, beyaz bir tümsek olarak gözükür, daha sonra damağı patlatarak çıkarlar. Bu, bebeğinizin canını acıtabilir. Genelde ilk dişler değil, iki yaşından sonra çıkan arka dişler daha çok ağrı yapabilir. Bütün süt dişleri 2,5-3 yaşına kadar tamamlanır. Kalıcı dişler 6-7 yaşları arasında tamamlanır.

Bebeğinizin diş çıkaracağının belirtileri; ağız çevresini ve çenesini tahriş edecek kadar çok salya akıtması, bağırsak bozukluğu, hafif ateş ve sert bir şeyler çiğneme ve ısırma isteğidir.

Bebeğiniz diş çıkarırken ona yardımcı olabilirsiniz. Küçük parmağınızla diş etlerini ovuşturabilirsiniz. Hatta parmağınızı musluğun altında tuttuktan sonra ovarsanız, serinleyerek ferahlayacaktır. İçi suyla dolu, buzdolabında soğutulan diş kaşıyıcıları da bu dönemde bebeğinizin en büyük yardımcılarından biri olacaktır.

Doktorunuza danışarak diş çıkarma ilacı ya da jeli de kullanabilirsiniz. Diş çıkarırken dikkat etmeniz gereken bir husus, oynadığı oyuncakların sivri çıkıntıları olup olmadığıdır. Sivri çıkıntılar, bebeğiniz her şeyi ısırmak istediğinden diş etini zedeleyerek canını acıtabilir.

Bebeğiniz diş çıkarır çıkarmaz diş temizliğine özen göstermeye başlamalısınız.

4 yorum

  1. Diş çıkartma döneminde ne uyku kalıyor nede keyif :S sürekli mız mız :S bilgilendirmeler için teşekkürler.

  2. valla kardeşimden biliyorum diş çıkartırken neler çektiriyor bebekler malesef hemde o lastik şeyleri ne güzelde ısırıyolardı 🙂

  3. Dişleri fazla kaşınıyo ve kilo veriyolar 🙂

  4. Diş döneminde gerçekten zor bi süreçten geçiyoruz ağrı desen ayrı ağlama desen ayrı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*