Anasayfa > Bebek Gelişimi > 9. Ay Bebeğin Gelişimi
9. Ay Bebeğin Gelişimi

9. Ay Bebeğin Gelişimi

Bebeğin kas ve dolaşım sistemleri büyük gün için hazırlık yapar. Bu haftanın içine girildiyse, bebek prematüre olmaktan çıkar. 37-42 haftalarında doğan bebekler gayet sağlıklı ve gelişimini tamamlamış olurlar. 37 haftadan önce doğarsa, ne yazık ki prematüre grubuna dahil olur. 42 haftanın içerisinde girip henüz doğum gerçekleşmemişse, geç doğum olarak nitelendirilir.

Bebeğin kafası bu haftalarda büyük bir ihtimal aşağı dönük şekilde durur. Fakat bebek hala istenilen pozisyona geçmemiş ise doktor anneye döndürme operasyonu denen “external cephalic” ayarlayacaktır. Bebek çıkış için planlar yaparken bir yandan akciğerleri ilk nefes için alıştırmalar yapar.Sürekli parmağını emer. Sonuçta dünyaya geldiğinde yapacağı ilk iş annesinin memesini emmesi olacaktır. Bütün organları gelişimini tamamlamış durumdadır. Ancak beyin gelişimi hala devam eder.

YAPILMASI GEREKENLER

Doktor anneden idrarda protein olup olmadığı hakkında idrar testi yaptırmasını isteyebilir. Eğer idrarda protein ve yüksek tansiyon belirtisi görülürse bu durum bebek ve anne için oldukça risklidir. Doktor her muayenede bebeğin kilosunu ve duruş pozisyonunu söyleyecektir. Ancak doğumun ne zaman gerçekleşeceğini tam anlamı ile söylemeyebilir. Bu ay içerisinde anneyi alttan muayene edip rahmin açılıp açılmadığını kontrol edecektir. Eğer rahimde fazladan bir açılma ile karşılaşılırsa, anne doğuma alınabilir.

Bir yorum

  1. elinize saglık. Bu bilgilendirmeyi ögrendim saolun. başarılı makale

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*