Anasayfa > Bebek Gelişimi > 8. Ay Bebek Gelişimi
8. Ay Bebek Gelişimi

8. Ay Bebek Gelişimi

Bebek artık duyar, görür ve hisseder. Bu ay içerisinde yetişkinler gibi uykuya dalar, kalktığında ise dinlenir ve uyandığını anneye belli etmek için tekmeler atıp küçük hatırlatmalar yapar. Akciğeri artık neredeyse gelişimini tamamlamıştır. Dış dünyada onu koruyacak olan cilt altı yağ dokusu kalınlaşır. Bebekler genelde en çok kiloyu hamileliğin son dönemlerinde alırlar. Şu anda onları heyecanlandıran durum, doğum pozisyonu alıyor olmalarıdır.

Kemikleri kalınlaşmaya ve olgunlaşmaya başlar. Bebeğin kafa yapısının kemiği bebek doğana kadar fazla kalınlaşmaz ve elastikiyetini korur. Eğer erken doğum gibi bir risk varsa bu hafta içerisinde doğan bebekler gelişimlerinin çoğunu tamamladıkları için hiçbir sağlık sorunu olmadan doğar ve yaşarlar. Böbrekleri artık tamamen gelişmiş durumdadır.

YAPILMASI GEREKENLER

Doktor muayenesinde genel anne ve bebek kontrolleri yapılır. Bu dönemde hafif hafif başlayan kasılmalar olabilir. Böyle bir durumda anne adayı sık sık NST (nonstres test) kontrollerine giderek bebeğin hareketleri ve kalp atımındaki artışlar tespit edilir.Anne karnında bebeğin sağlıklı olması sağlanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*