Anasayfa > Bebek Gelişimi > 7. Ay Bebeğin Gelişimi
7. Ay Bebeğin Gelişimi

7. Ay Bebeğin Gelişimi

Bu ayda bebeğin çok hareketli olması ve sürekli tekmelemesi, annenin nefesini kesiyor olabilir. Bu durum bebeğin oldukça aktif ve sağlıklı olduğunu gösterir. Bebeğin hareketlerinde bir durma veya azalma hissedilirse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bebek büyüdükçe rahimde bulunan sıvının alanı azalır. Artık vücut ısısını kendi ayarlayabilir ve vücudunda bulunan tüyler dökülmeye başlar. Görme yeteneği gelişimini sürdürür. Bu hafta içerisinde net olarak görmesede sezinleyebilir. Görmesi hala keskin değildir. Eğer anne adayı çok aydınlık bir mekanda ise rahmin içerisinede ışık yansıyacaktır. Yavaş yavaş doğumda olması gereken kiloya ve boya ulaşmaya çalışır.

Dışarıdaki sesleri, yüksek ışığı ve beş duyu organından artık sinyaller almaya başlar. Bu olaylar bebeğin daha çok uyumasına neden olur, uyuduğuna ya da uyandığına dair hareketleriyle anneye işaretler gönderir.

YAPILMASI GEREKENLER

Genelde erkek bebekler kız bebeklere oranla daha iri dünyaya gelirler. 38-40 haftaları arasında doğmuş olan bebekler olgunlaşma evresini tamamlamıştır. Ancak 38 haftadan bir iki hafta önce doğan bebekler genellikle sağlıklıdır, ama biraz sıkıntı yaratabilirler. Bu ay içerisinde bağışıklık sistemi çalışmaya başlar. Ancak doğumdan sonra bebeğin bağışıklık sistemi görevini anne sütü alacaktır. Onu olabilecek hastalıklara karşı koruyacaktır.

Bir yorum

  1. Çok önemli bencede ilk 7 ay bebegin gelişmesi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*