Anasayfa > Bebek Gelişimi > 6. Ay Bebeğin Gelişimi
6. Ay Bebeğin Gelişimi

6. Ay Bebeğin Gelişimi

Buruşuk olan derisi artık pürüzsüz bir hal almaya başlar. Tıpkı yeni doğmuş bir bebeğin yüzüne benzer. Derisinin altı kan ile dolum yapmaya başlar ve akciğerleri hava almak için ilk nefes alışına hazırlanır. Ciğerleri tam anlamıyla hazır değildir. Nefes telleri bağıracağı günler için hazırlanırken bir yandan da nefes alabilmek için minik burun delikleri açılır. Bebek Bu ay içerisinde bebeğin gözleri de açılır. Dışarıdaki ses ve ışığa karşı hareketlenmeler olur. Beyni iyice gelişt, ama yinede gelişimini sürdürür.

Bu gelişim yaklaşık olarak 3 yaşına kadar devam eder. Cildi hala incedir ve kalınlaşmamıştır. Kulağındaki sinir sistemi bugüne dek hiç olmadığı kadar gelişmiş ve hassas durumdadır. Söylenen her şeyi duyar. Saçları uzamaya başlar. Bebeğin kilo alması tamamen yağ dokusu ile alakalı bir durumdur. Önceki haftalarda bebek ultrason resimlerinde zayıf ve çelimsiz gözükmüştür. Artık bu durum değişecek ve kilo alması hızlanacaktır.

YAPILMASI GEREKENLER

24-28 haftaları arasında glikoz testi yaptırılmalıdır. Bu test hamilelikte karşılaşabilecek şeker rahatsızlığını belirler. Eğer bu rahatsızlık annede olmuşsa; bebeğin iri doğması ve doğumun zor olmasına kadar birçok olumsuz etkiyi peşinden getiricektir. Bebeğin kalp atışları muayene edilmelidir. Karın muayenesi ile bebeğin pozisyon ve ölçülerine bakılmalıdır. Bu ayda renkli doppler ultrasonografi ile ses enerjisinden yararlanılarak gerçekleştirilen ve radyasyon içermeyen görüntüleme yöntemi ile kalpte yapısal bozukluk olup olmadığı araştırılabilir. Bebeğin kalbinin ultasonografide en iyi değerlendirilmesi bu dönemde yapılır.

2 yorum

  1. Bilgilendirme mükemmel olmuş emeginize saglık tşk bu faydalı bilgi için

  2. teşekkürler çok güzel ve detaylı bir bilgilendirme olmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*