Anasayfa > Bebek Gelişimi > 5. Ay Bebeğin Gelişimi
5. Ay Bebeğin Gelişimi

5. Ay Bebeğin Gelişimi

Bebeğin kalbi, kanı müessir şekilde pompalamaya başlamış durumdadır.Dışarıdaki hayata ayak uydurması için bu durum gereklidir. Artık göz kapakları ve kaşları vardır. Ancak gözleri kapalıdır. Bebek bu haftadan itibaren anne ne yerse onu yer. Cildi gittikçe transparan olmaktan çıkar ve beyaz bir renk alır. Yüzü daha belirgin hale gelir. Burun köprüsü daha oluşmadığı için düğmeye benzer bir burnu vardır.

Akciğerler hızlı şekilde gelişimini tamamlar. Bebek artık bu dönemden sonra daha hızlı büyür. Artık yüksek sesleri duyabilir hatta ayırt edebilir. Özellikle mahallede sürekli havlayan bir köpek varsa ya da alttaki komşu evde devamlı matkapla çalışma yapıyorsa bebek bu durumdan bıkmış olabilir.

YAPILMASI GEREKENLER

Bebeğin kemikler gittikçe güçlenir ve hareketleri artar. Artık daha net tekme ve dirsek atar. Bu, bebeğin güçlü ve aktif olduğunu gösterir. Anne, bol miktarda kalsiyum içeren gıdalar tüketilmelidir. Bebeğin kalp atışları muayene edilmelidir. Karın muayenesi ile bebeğin pozisyon ve ölçülerine bakılmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*