Anasayfa > Bebek Gelişimi > 4. Ay Bebeğin Gelişimi
4. Ay Bebeğin Gelişimi

4. Ay Bebeğin Gelişimi

Bebeğin kalbi artık beyni tarafından yönetilmeye başlanır. Ritimsiz atımlar yerine, kalp daha düzenlidir. Bebek, doğumdan sonra ona yardım edecek olan yutma refleksi ve emme refleksini güçlendirerek kendini dış dünyaya hazırlamakla meşguldür. Bebek hareket eder ve büyük ihtimalle anne bu hareketi hissederek sohbet ortamlarında paylaşır.

Bebek, anneyi duyabilir. Onunla sevgi dolu konuşmalar yapılmalıdır. Bu dönem içerisinde bacak ve kollarını esnetmekle meşguldür. Bunu bir oyun olarak yapar ve zevk alır. Sonuçta bebeğin yanında oynayacağı bir arkadaşı yoktur. Kendinde keşfettiği değişik hareketleri oyun olarak görür. Açık ve belirsiz renkteki cildi artık kendini yeniler. Kulaklarıda artık olması gereken yere yerleşmiştir.

Eğer bebek kız ise rahmi oluşmultur. Erkek ise cinsel organı gelişimi sürdürür. Vücudu yağ depolamaya başlamış ve yağ biriktirmeye devam eder. Kalp atımları hızlanır. Bebek, mekonyum diye adlandırılan bir sıvı üretir, bu madde siyah ve oldukça yapışkandır. Bu siyah madde onun küçük bağırsaklarında birikmeye başlar ve doğduğunda ilk kakası olur.

YAPILMASI GEREKENLER

Genelde bu dönemler içerisinde ultrasonografi sayesinde organlarında bazı rahatsızlık olan bebekler doktorun muayenesi esnasında fark edilir. Hamilelik muayenesinde ikili testi yaptırmayan, zamanını kaçıran hastalara üçlü test önerilir. Üçlü test hamileliğin 16. ila 20. haftası arasında yapılan bir tarama testidir. Bu sonuçlara göre bebeğin en sık görülen kromozomal hastalık olan down sendromu olma ihtimali hesaplanır. Bu ihtimal 1/250-350’nin üzerinde ise aminosentez önerilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*