Anasayfa > Bebek Gelişimi > 3. Ay Bebeğin Gelişimi
3. Ay Bebeğin Gelişimi

3. Ay Bebeğin Gelişimi

Kollarına ve bacaklarına ait olan kemik sistemi güçlenmeye başlar. Ses telleri yapım aşamasında olan bebeğin, bağırsakları göbek kordonundan ayrılarak karnında oluşmaya başlar. Vücudunda hiç yağ olmadığı için oldukça şeffaf ve transparan görünümdedir. Kaşları çıkmaya başlayan bebeğin yüz hatlarıda belirgenleşmeye başlar. 14.haftada gözlerini kısabilir, kaşlarını çatabilir ve yüzünü buruşturarak tepkisini belli edebilir. Artık o minik ağzı emme eylemi yapabilir. Bu ayda bağırsağında mekonyum üretilir ve hareketlerini yaparken daha kontrollüdür. 15.haftada ışığı algılayabilecek yetiye kavuşur. Dış dünyadan ışıkla karşılaştığı zaman gözlerini kısacak ve yoğunluktan etkilenecektir. Kafası kuvvetlenen bebek, aldığı oksijen ve besinlerle kaslarını güçlendirir ve artık kafasını daha dik tutabilir.

16.haftada saçları oluşmaya başlar. Göbek kordonu bebeğin beline bağlanmış ve besinlerini buradan temin ederek iç dünyada belirli bir huzuru yakalamıştır.

Yapılmaması Gerekenler;

Alpha-feroprotein testi; 16 ila 18 haftalarda yapılması gereken bir testtir. Anneden kan alınır ve bebeğe ait down sendromu gibi rahatsızlıklar var mı tespit edilir. Eğer AFP yüksek çıkmışsa doktor, anneden aminosentez sıvısının incelenmesi isteyebilir. Bu şekilde kromozom bozuklukları ile bebeğin genetik anlamda sıkıntısı var mı bakılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*