Anasayfa > Bebek Gelişimi > 2. Ay Bebeğin Gelişimi
2. Ay Bebeğin Gelişimi

2. Ay Bebeğin Gelişimi

Bebek 9.haftada bir zeytin iriliğinde ve ortalama 2.5 cm uzunluğundadır. Ağırlığı ise 25 gram civarındadır. Küçük kasları, burnu, ağzı ve gözleri oluşmaya başlar.Kol ve bacak hareketleri hızlanır. Bebek hareket eder fakat bunu annenin farketmesi mümkün değildir. 10.haftasında 2.7 cm kadar ve 26 gram ağırlığındadır. Hayati organları sürekli oluşum halindedir. Anne ve babadan aldığı genlerle akciğer yapısı, ağzı, burnu, cildi, kolları, bacakları oluşacak ve hayat boyu eseriniz olarak size eşlik edecektir. Karaciğeri, böbrekleri ve hayati organları oluşarak, uzuvlarıda kullanabileceği yetiye gelir.

Minik ağız yapısnın içerisinde dişlerin yer alabilmesi için yapılanma başlar. Eğer bebek erkekse testisleride oluşmaya başlamıştır. Doğuştan gelebilecek sakatlık risklerinin ortadan kalktığı bu dönemlerde bebeğin perdeli olan parmakları yavaş yavaş ayrılır. Cildi sonradan dökülecek kıllarla kaplıdır ve bu kıllar bebeği korur. Vitellüs kesesi 10. haftada ortadan kaybolur, çünkü yeni bir çağ başlamıştır. Fetüs artık gelişimini plasentedan yapacaktır ve kese işi sonlandığıiçin yok olacaktır. Bebek bir miktar amniyon sıvısında yutabilir ve bu sıvı zararlı değil, gelişimine fayda sağlayacaktır.

11.hafta itibari ile neredeyse bir incir tanesi kadar olur.Saç kökleri, tırnakları ve eğer bebek kız ise yumurtalıkları oluşur. Artık bebeğin göğsünde uçları bile vardır ve parmaklardaki perdeler aralanır.Yakın zamanda parmağını emecek ve ultrasonda anne-babasına gülücük atabilecektir. 12.haftasında ortalama 5 cm ve 14 gram kadardır.Kulakları olması gereken yere doğru ulaşmış ve gözleride yerini bulmaya başlamıştır. Bu görüntüsü ile artık tam bir insan yüzünden bahsedebilmek mümkündür.

YAPILMASI GEREKENLER

Sinir sistemi gelişmekte olan bebeğin beyin gelişimi ne kadar iyi olursa, hayatta yaşayacağı süreçte o kadar verimli olacaktır. Özellikle omega 3 kaynağı bol alınmalı ve kalsiyum, proteinde alınarak bebeğin gelişimi desteklenmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*