Anasayfa > Bebek Gelişimi > 1. Ay Bebeğin Gelişimi
1. Ay Bebeğin Gelişimi

1. Ay Bebeğin Gelişimi

Bir susam tanesi düşünün, içinizde gün be gün büyüyor. Büyüdükçe gelişiyor, geliştikçe hareket ediyor. Fakat var olduğunu haber verebilmesi için en az 15 güne ihtiyacı var. Genellikle regl gecikmesiyle size mutlu haberi veren bu minnoş yaklaşık 9 ay içinizde yaşayacak. Gün be gün bu mucizenin en büyük şahidi olacaksınız. 🙂

Anne karnında bebek 5.haftasında susam tanesi kadardır. Temel kalp atışlarının bu hafta duyuyabilmesi mümkündür. Bebeğin 3 ayrı katmanı vardır. Bu katmanlar iç, orta ve üst olmak üzere isimlere ayrılmıştır.Her birinin belirli organları oluşturma görevleri vardır. Kalp, ciğerler, göz, saç, cilt, el, ayak, kaslar. Her birisi için ayrı katmanlar görev yapar ve 9 ayın sonunda bebek dünyaya kusursuz bir şekilde gelir. 6.haftada gelişimi birden hızlı bir şekilde ilerler ve 6mm’ye kadar ulaşır. Daha ilk haftalarda olmasına rağmen kalbi, akciğerleri ve böbrekleri oluşmaya başlar.

Cenin şeklinde olan bebeğin beslenme koordinasyonunu vitellüs kesesi üstlenmiştir ve plasenta yeterli hale gelene kadar bir süre daha vitellüs kesesiyle bu işlemler devam edecektir. 6.haftasını yaşayan bebeğin kalp atışı çok fazla ve dakikada neredeyse 150-160’ları bulur. Bağırsakları gelişmeye başlar ve akciğer oluşumu için temeller atılır. Omuriliği eğri olduğu için tıpkı kurbağa yavrusuna benzer. Bebek an itibari ile yabanmersini büyüklüğüne erişmiş ve ortalama 1.3 cm kadardır.

7.haftaya ulaşan bebeğin odakladığı nokta beyin hücrelerinin üretimidir. Bu hücreler hayat boyu bebeğe edecektir. Bu haftalarda bacakları, kolları ve ağzı oluşum aşamasındadır. Böbrekler idrar üretebilmek için çalışmalara hızla başlamıştır. Bebeğe ait bağırsaklar büyüdükçe göbek kordonu şişecektir ve bu şişkinlik sayesinde kan damarları ile vücuduna rahatça oksijen taşınmaya başlayacaktır. Bebek 8.haftaya ulaştığında ortalama 14-20 mm ve bir böğürtlen tanesi kadardır. Artık kuyruğa benzer olan yapısı da yavaş yavaş yok olacaktır. Göz kapağı ve burnu olmaya başlayacaktır. Parmakları henüz perdeli ve yapışıktır. Kolları ve bacakları uzamaya başlar. Akciğerleri oluşum aşamasındadır.Beyin gelişimide hızla devam eder.

YAPILMASI GEREKENLER

Anne adayı, hamilelik testinin pozitif çıkması sonucunda ilk doktor muayenesini gerçekleştirmelidir. Muayeneye gitmeden önce son regl gününün bilinmesi önemlidir. Buna göre hamilelik hesaplanır ve ortalama doğum tarihi belirlenir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*